Történelmi verseny Budapesten

 A Raoul Wallenberg Egyesület a Holokauszt Emlékközponttal és a Raoul Wallenberg Szakközépiskolával idén hatodszorra rendezte meg a „Régen volt? - Hol is volt?” című országos vetélkedőjét középiskolások számára a holokauszt és az embermentők témájában.
Erre a vetélkedőre idén nevezett először iskolánk csapata, amely a Dél-alföldi régióban megnyerte a versenyt és egyenes ágon jutott be az országos döntőbe Budapestre. Ide a csapattagok Baracsi Annamária, Szatmári Ágnes, Gurzó Dávid és a felkészítő tanáruk Szőke Csaba előző nap elutaztak és a helyszíneken, tárlatokon „gyakoroltak”.


Az országos döntőbe jutott csapatok április 9-én délelőtt a 9 órai regisztrációt követően megtekintették a Holokauszt Emlékközpontban a „Jogfosztástól népirtásig” című kiállítást, majd Budapest különböző részein a holokauszthoz és az embermentőkhöz kapcsolódó emlékhelyeket kerestek fel. E délelőtti feladatok ezekhez a helyszínekhez kapcsolódtak, amely során a maximális 50-ből 43 pontot szerzett meg a csapat és a második helyen várta a délutáni „nagydöntőt” ahova a legjobb 10 csapat jutott be a délelőtti pontszámok alapján
Délután a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konferencia termében került sor a döntő legutolsó mozzanatára. Itt olyan, politikailag is aktuális tételmondatokról érveltek pro és kontra egy vitában, mint például „A magyar kormány 1944-ben kénytelen volt együttműködni a náci Németországgal”. Ebben a versenyfeladatban nagy szerepe volt a kapott tételnek is, amelyből sajnos nem a legjobbat húzták nekünk a zsűritagok, de ennek ellenére a csapatkapitány Baracsi Annamária kiválóan érvélt a szintén sorsolt ellenfél csapatkapitánynak. Az érvelések után került sor a vendégek köszönőire: Íjgyártó István, a KKM államtitkára, dr. Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes, valamint Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára. Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke (a szervezet szintén támogatta a vetélkedőt) beszédében arról szólt, hogyan mentette meg Wallenberg 89 éves nagybátyját és sorstársait attól, hogy a nyilasok a Dunába lőjék. Elmondta azt is, Magyarországon sokan fertőzik ma hamis eszmékkel a fiatalokat, s arra kérte a vetélkedő résztvevőit, ők adják át most megszerzett tudásukat diáktársaiknak. Hasonló véleményen volt Niclas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete is: fontos, hogy a generációk átadják egymásnak a holokausztról szóló tudást. Hozzátette: A tendenciák, amelyek a harmincas és negyvenes években jelen voltak Európában, most is jelen vannak: a rasszizmus, a xenofóbia és az intolerancia.
 Ezek után a zsűri értékelte a teljesítményeket, akinek elmondása szerint soha nem volt ilyen nehéz dolga: a csapatok egyenletesen kimagasló tevékenységet nyújtottak, így alig néhány pont különbség volt például az első és a hetedik helyezett között. A vetélkedőt a budapesti Szerb Antal Gimnázium nyerte, a második helyet a nyíregyházi Bethlen Gábor gimnázium csapata szerezte meg, harmadik pedig a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnázium csapata lett. Ezek mögött a harmadik helyzettől egy ponttal, a másodiktól két ponttal lemaradva végzett iskolánk négyes holtversenyben a negyedik helyen, budapesti, győri, pécsi, kassai és nagyváradi gimnáziumokat megelőzve.

A délelőtti eredmények után és az ellenfelek teljesítményét látva, hallva kicsit csalódott volt a csapatunk, de miután késő este megérkeztek Sarkadra egy kicsit átgondolták. A felkészítő tanárukkal megállapították, hogy tanulóleckének elsőre nem is volt olyan rossz eredmény ez első nekifutásra és jövőre újra neveznek, amikor már magasabbra teszik a lécet.