Szelektív hulladékgyűjtés a kollégiumban

Minden nap tapasztaljuk azt, hogy mennyi problémát okoz a rengeteg eldobált műanyag a környezetünkben. A kollégiumban is hatalmas mennyiség keletkezik a sok üdítős-, és ásványvizes palackból, amely az elmúlt tanév elejéig a kommunális hulladék közé került. A sárga kukák sarkadi elterjedése után, amelybe műanyag-, papír-, és fémhulladékot lehet belehelyezni, a kollégium nevelőtestülete is elhatározta, hogy megteremti a lehetőségét annak, hogy a kollégium diákjai, dolgozói műanyag-, a fém-, és a papírhulladékot a folyosókon elhelyezett, külön erre a célra rendszeresített hulladékgyűjtőkbe gyűjtsék. Ez a kollégium egyik nevelési elvével, - a környezettudatosságra neveléssel- is összhangban van.

Sárközi Anna intézményvezető asszony támogatta az ötletünket, és mindkét, a diákok által használt épületszint folyosóira 3-3 hulladékgyűjtőt helyeztünk ki, melyekhez olyan instrukciós táblát is kifüggesztettünk, ami azt tartalmazta, hogy mit lehet oda kidobni. A diákokkal is megbeszéltünk mindent, és az elmúlt tanév második felében elkezdtük a szelektív hulladékgyűjtést. Először egy kis versenyt szerettünk volna a szobák között, amiben a „döntőbírók” a kollégium takarítói (Tajti Györgyné, Vincze Sándorné, Vincze Mariann) lettek volna, de kiderült számunkra, hogy – ugyan kisebb-nagyobb döccenőkkel-, de működik a dolog, a gyerekek partnerek, így aztán egy közös bográcsozás volt a jutalom minden diák számára a tanév végén. A szelektív hulladékgyűjtés azóta már megszokottá vált a diákok körében, bár a takarítók ebben is rengeteget segítenek nekünk, hiszen mindig akad olyan kollégista, aki elfelejti a szelektív hulladékot a folyosóra kivinni. Abban bízunk, hogy évről-évre egyre természetesebbé válik a hulladék szelektív gyűjtése, hiszen ilyen kis dolgokkal tudunk mi is tenni a környezetünkért.

Balogh Endre
kollégiumi nevelőtanár