„Against the final solution” c. Erasmus+ pályázat keretében Olaszországba utazott az Ady Endre – Bay Zoltán Gimnázium és Kollégium öt tanulója, Sárközi Anna intézményvezető és Szőke Imre Csaba projektkoordinátor április utolsó hetében.

Az első napon Nagyváradról repült a csapat Bolognába. Mivel diákjaink eddig utaztak repülővel, nagy várakozás és izgalom előzte meg az utazást. Az időjárás is kegyeibe fogadott bennünket, bár felhős volt az idő, mégis láthattuk Sarkadot a repülőből.
Megérkezésünk után Bolognába megtekintettük a középkori belvárost, ahol ismereteket szerezhettek diákjaink a város történelmi szerepéről is, ami különösen érettségi előtt jól jött. A szállásunk egy több évszázados épületben volt. Este a vacsoránkat egy közelben lévő étteremben fogyasztottuk el, ahol megismerkedtünk az olasz konyha rejtelmeivel.
Másnap, vonattal utaztunk el Firenzébe, a reneszánsz „Itália fővárosába”. Itt megtekintettük a világhírű Dómot, a Ponte Vecchiót az Arnó folyó felett. Végig sétáltunk a világmárkák csillogó kirakatai mellett és megkóstoltuk a méltán híres olasz fagyit is.
Este átvonatoztunk Modenába, ahol már vártak bennünket a helyi iskola tanárai és elvittek bennünket a szállodába. Sajnos, az első három nap, nem fogadott bennünket kegyeibe az időjárás, nagyon sokat esett az eső. Ennek ellenére felfedeztük a környéket és ismét egy olasz vacsorával zárult a napunk egy közeli vendéglőben.

Pénteken kezdődtek el az iskolai programok. A vendéglátó Jacopo Barozzi Instituto Technico Economico Statale oktatási intézmény volt. Az intézmény tanárai, diákjai helyi finomságokkal vártak bennünket. Itt találkoztunk a projekteben résztvevő görög, német, román iskolák diákjaival és tanáraival is. Délután a városháza épületében köszöntött bennünket az oktatásért felelős munkatárs. A következő programon az olasz fasizmusról, zsidóüldözésről és diszkriminációról kaptunk egy komplex előadást.
Szombaton a közeli Fossoliban található koncentrációs táborba látogattunk el. A Tábor, amelyet 1942-ben építette a királyi hadsereg az ellenséges katonák bebörtönzésére. A náci-fasiszta időszakban 1943 decemberében a helyszínt a zsidók koncentrációs táborává alakították át. 1944 márciusától rendőrségi és tranzittábor lett, amelyet az SS a náci koncentrációs táborok előszobájaként használt. 1945 és 1947 között a „nemkívánatosak” tábora, azaz a külföldi menekültek gyűjtőközpontja volt. A háború befejeztével a tábort polgári célokra használták. Zeno Saltini olasz római katolikus pap volt és a Nomadelfia mozgalom alapítója. 1947 és 1952 között hadiárvák menedékhelyét állította fel a régi Fossoli di Carpi koncentrációs táborban. 1954-től az 1960-as évek végéig menekültek érkeztek Isztriáról, és megalapították a San Marco Village-t.
Visszaindulva Modenába megálltunk Carpi városában, ahol megtekintettük a „Museo Monumento al Deportato”-t. A múzeum előtti téren felállított oszlopokon a koncentrációs táborok nevei vannak belevésve. A múzeumban a Fossoli- koncentrációs táborból származó tárgyakat láthattunk rémisztőbbnél rémisztőbb grafikák, fotók kíséretében. Az egyik hatalmas terem falain, plafonján azoknak a zsidók neveit vésték bele, akiket deportáltak. Közöttük van annak a 67 mártírnak a neve, akiket Fossoliből küldtek a halálba.
Délután az iskolában a migrációról beszélgettek a résztvevő országok képviselői.
Vasárnap kellemes időben a házi gazdák kirándulást szerveztek a nemzetközi delegációnak Velencébe. A régi középkori gettó meglátogatása után a velencei sikátorokon keresztül felfedeztük a várost, a Szent Márk teret, a Dózse-palotát és a Sóhajok hídját. Ezután caporettoval utaztunk vissza a buszhoz.
Hétfőn, április 25-én az egész városban rengeteg program volt, ugyanis ez Olaszországban a „szabadság napja”, amikor is a II. világháborúból való kilépést ünneplik. Ekkor tekintettük meg Modena legfontosabb látnivalóit: a középkori dómot, a Olasz Katonai Akadémiát, a volt barokk hercegi palotát és annak kertjét, ami most közpark, a Ferrari múzeumot.

Délután a városi programok részeként a nemzetközi diákcsoport tagjai műsorban emlékeztek meg az olasz és a nemzetközi partizánok tevékenységéről.
Kedden még utoljára találkoztunk az iskolában, ahol Roberto Beningi „Az élet szép” c. filmjét tekintettük meg angol nyelven.
Ezután mindenki a szállására utazott és készült a másnapi hazaútra. Kicsit fáradtan, de élményekkel telve értünk haza.
Szőke Imre Csaba
projektkoordinátor